Wdrożenie zasady „mniej znaczy więcej” do projektowania i zarządzania procesami budowlanymi, zapoczątkowało powstanie koncepcji znanej jako Lean Construction. Podejście łączy w sobie wiele technik, które bazują na minimalizacji marnotrawstwa, usprawnianiu procesów i efektywniejszym wykorzystywaniu posiadanych zasobów. Dzięki temu Lean Construction pozwala m.in. na redukcję kosztów i skrócenie czasu trwania projektów. W czym tkwi sukces tej metody?
Z tego artykułu dowiesz się:
- Czym jest Lean Construction i jaka jest jego geneza?
- Jakie narzędzia są wykorzystywane w Lean Construction?
- Jakie korzyści daje wdrożenie Lean Construction?
Co to jest Lean Construction i jaki ma cel?
Lean Management to podejście do zarządzania wywodzące się historycznie z filozofii, kultury i historii Japonii, jednak zawiera także elementy metod i narzędzi amerykańskich. Zanim filozofia zapoczątkowana przez Toyotę zaczęła być propagowana na całym świecie, Toyota Production System (TPS) został opracowany w fabrykach produkujących samochody tej marki. Stanowił zbiór technik i narzędzi do zarządzania procesami, pozwalających na zwiększenie efektywności produkcji. Krąży anegdota, że Amerykanie byli zaskoczeni podczas wizyty w zakładach produkcyjnych Toyoty, gdy odkryli, że na końcowym etapie nie ma pracownika, który dopasowuje drzwi za pomocą gumowego młotka. Japończycy wyjaśnili, że u nich dopasowanie drzwi odbywa się na etapie projektowania.
W Lean Construction chodzi dokładnie o to samo, tylko na placu budowy. Podejście to zyskało popularność w latach 90. XX wieku jako sposób na minimalizowanie opóźnień, kosztów i błędów. Dzięki wdrożeniu koncepcji Lean, proces budowy staje się także bardziej przewidywalny i stabilny.
Jak działa Lean Construction?
Lean Construction można w maksymalnym uproszczeniu sprowadzić do trzech podstawowych zasad, na których opiera się cała koncepcja. Są to:
eliminacja strat czasu: pod tym pojęciem rozumie się redukcję czasu spędzonego na niepotrzebnych czynnościach, które nie wnoszą żadnej wartości dla procesu budowlanego;
poprawa przepływu pracy: oznacza usprawnienie procesów po to, aby przebiegały w jak najbardziej efektywny sposób;
harmonizacja pracy: czyli skoordynowanie pracy różnych osób, przedsiębiorstw i podmiotów zaangażowanych w proces budowlany, aby uniknąć opóźnień.
W ramach Lean Construction stosuje się wiele technik i narzędzi, służących osiąganiu zakładanych celów.
Narzędzia stosowane w Lean Construction
Lean Construction to podejście do zarządzania projektami budowlanymi, którego elementy można z łatwością testować i wprowadzać w życie bazując na różnych praktycznych metodach planowania pracy. Zastosowanie ich w praktyce wnosi więcej elastyczności do długotrwałych projektów przy jednoczesnym zachowaniu kontroli nad przebiegającymi etapami prac, o co czasami w budownictwie ciężko, ponieważ początkowy harmonogram prac na pewnym etapie rozbiega się z rzeczywistością.
System planowania (ang. Last Planner System), polegający na ustaleniu harmonogramu pracy w sposób elastyczny za pomocą wyznaczania celów, które chcemy osiągnąć i śledzenia ich postępu na bieżąco. Dzięki przyglądaniu się temu procesowi na bieżąco, w razie opóźnień, można efektywnie wprowadzać zmiany i korygować początkowe założenia. Harmonogram nie służy bowiem jako zadanie do odhaczenia na początku budowy, ale jest jej integralną częścią na każdym etapie realizacji, zmienia się w dynamiczny sposób i odwzorowuje realne postępy, nie tylko założenia.
Mapowanie procesów (ang. Value Stream Mapping) to technika pozwalająca na wizualizację tego w jaki sposób organizuje się pracę i przepływ informacji w firmie, a co za tym idzie znajduje również świetne zastosowanie w budownictwie, gdzie codziennie akceptuje się wiele dokumentów. Dzięki mapowaniu procesów możemy spojrzeć krytycznym okiem na sposób obiegu informacji i zawczasu zidentyfikować procesy, które niepotrzebnie zabierają czas, a także zastanowić się jak wyglądałby idealny proces i do niego dążyć dzięki cyklicznym warsztatom.
Kaizen – podejście skupiające się na ciągłym doskonaleniu procesów poprzez wprowadzanie niewielkich, ale systematycznych udoskonaleń. Stosując Kaizen cały czas przypatrujemy się naszym planom i nieustannie je zmieniamy, dostosowując je do aktualnych warunków, ponieważ jest to proces cykliczny. Wszelkie problemy traktujemy jako pretekst do usprawnień, szukamy raczej rozwiązań prostych niż idealnych.
Wizualne zarządzanie (ang. Visual Management) - tak jak laptop w zrozumiały sposób pokazuje stan baterii, tak samo możemy wizualizować postęp prac w budownictwie i już na bardzo wstępnym etapie myśleć o tym, żeby wszelkie materiały przez nas tworzone były czytelne dla osób niezwiązanych z projektem. Dzięki temu zaoszczędzimy czas marnowany na dekodowanie informacji i ustaleń na jakim etapie postępu prac jesteśmy. Gdy wszystko jest przejrzyste od początku łatwiej identyfikować problemy i podejmować decyzje.
Metoda Lean i sposoby jej egzekwowania dążą przede wszystkim do minimalizowania błędów i sprawnego podejmowania decyzji za pomocą ciągłych usprawnień. BinderLess świetnie wpisuje się w te założenia, dzięki możliwości koordynacji obiegu dokumentów online, platforma umożliwia lepsze zaplanowanie procesów na początkowym etapie i umożliwia wykrywanie przestojów, gdy tylko się pojawią.
Korzyści dla przedsiębiorstw budowlanych
Zastosowanie podejścia Lean wymaga zmian w kulturze organizacyjnej, innego podejścia do pracy, a także zmian procesów, ale warto podjąć to wyzwanie. Dzięki wykorzystaniu metodologii Lean Construction, firma może:
zwiększyć wydajność swoich projektów, skrócić czas ich realizacji i zwiększyć zyski
minimalizować koszty, które wynikają z marnotrawstwa i niedoskonałości procesów,
poprawić jakość prac budowlanych,
stać się bardziej elastyczna i łatwiej dostosowywać się do zmieniających się warunków na budowie,
lepiej wykorzystać umiejętności i wiedzę pracowników, co zwiększa ich zaangażowanie i motywację do pracy,
usprawnić komunikację i przepływ informacji.
Wdrożenie Lean Construction to rozwiązanie dla tych firm budowlanych, które chcą zwiększyć swoją wydajność, poprawić jakość pracy i zminimalizować koszty a dzięki temu – zwiększyć konkurencyjność.
Comentarios