top of page
Zdjęcie autoraAleksandra Owczarek

Technologia BIM – co się za nią kryje? Obalamy 5 największych mitów na jej temat

Zaktualizowano: 13 paź 2023


Od lat rozwój budownictwa = BIM. Zdecydowanie to on w ostatnim czasie jest tym, co przyspiesza i napędza rozwój branży. Mimo rosnącej popularności, technologia ta wciąż budzi pewne obawy, a to z racji powstałych wokół niej mitów i nieporozumień. Wielu ludzi kojarzy ją z jednym, konkretnym oprogramowaniem czy zrównuje z modelem 3D budynku. Tymczasem zakres możliwości, jakie daje BIM, wykracza daleko poza te pojęcia, a przy tym jest łatwiejszy do wdrożenia niż może się wydawać. Wyjaśnijmy, co tak naprawdę się pod nim kryje.


 

1. BIM to tylko model 3D budynku


Zgodnie ze standardem ISO 19650, BIM - Building Information Modelling - odnosi się do zarządzania informacją o budynku. Technologia jest oparta na utrzymywaniu i udostępnianiu informacji cyfrowych o obiektach budowlanych. W praktyce BIM to zbiór dobrych praktyk i zasad dotyczących zarządzania informacjami w branży budowlanej. Z pewnością nie można powiedzieć, że sprowadza się do modelu 3D budynku. To proces zarządzania informacjami, który zaczyna się już na wcześniejszych etapach projektowania i trwa aż do momentu oddania budynku do użytkowania. Pozwala na monitorowanie stanu rozwijającego się projektu, a także na planowanie i kontrolę procesów inwestycyjnych z wykorzystaniem technologii cyfrowych. Innymi słowy: BIM to zapewnienie sprawnego dostępu i obiegu informacji na budowie – a kto pracuje w branży, wie, że nie zawsze wygląda to tak dobrze, jak powinno.



2. BIM to program Autodesk BIM 360


Pomimo zbieżności nazw, BIM to nie tylko program Autodesk BIM 360, choć niektórzy zawężają do niego całą definicję tej technologiii. BIM jest wykorzystywany przez różne firmy i korporacje na całym świecie. Istnieją różne narzędzia BIM, takie jak Revit, ArchiCAD, Bentley, Vectorworks i wiele innych. BinderLess jest również świetnym przykładem tego, jak w myśl założeń BIM usprawnić zarządzanie informacją na budowie bez tworzenia cyfrowego bliźniaka. Platforma porządkuje dokumenty w jednej bazie, do której mają dostęp zespoły projektowe, zapewnia pracę na aktualnych wersjach plików i przenosi wymianę wiedzy do platformy, dzięki czemu wszyscy mogą z niej korzystać. Efekt? Lepsza komunikacja na projekcie i szybsze podejmowanie decyzji. A właśnie o to w tym chodzi.



3. BIM to rozwiązanie tylko dla dużych firm


Chociaż BIM jest często kojarzony z dużymi projektami budowlanymi, nic nie stoi na przeszkodzie, aby korzystały z niego również mniejsze podmioty. Wiele firm wykorzystuje BIM już na małych inwestycjach budowlanych, ponieważ umożliwia im to łatwiejsze zarządzanie projektem, w tym kontrolowanie budżetu, harmonogramu oraz jakości wykonania prac. Podsumowując – bez względu na wielkość firmy i niezależnie od skali projektu, BIM jest narzędziem, które pozwala na standaryzację procesów projektowych i poprawę efektywności.




4. BIM to narzędzia tylko dla inżynierów budownictwa i architektów


BIM to technologia, z której mogą korzystać wszystkie osoby zaangażowane w projekt budowlany, w tym także klienci, urzędnicy, kontrahenci, dostawcy itd. Wymiana i udostępnianie informacji cyfrowych pozwalają na poprawę jakości procesu budowlanego, zwiększając nie tylko efektywność, ale umożliwiając przede wszystkim lepsze zrozumienie i poprawę wydajności zespołu w trakcie realizacji projektu. Niezbędne jest wcześniejsze uporządkowanie procesów i wdrożenie narzędzi, które umożliwią sprawną wymianę dokumentów. Więcej o tym jak uporządkować procesy, by efektywniej zarządzać budową przeczytacie w naszym tekście o lean construction.



5. Wdrożenie BIM się nie opłaca


Wdrożenie BIM jest korzystne zarówno dla przedsiębiorstw jak i inwestorów, ponieważ lepsza wymiana informacji i wiedzy przekłada się na efektywniejsze zarządzanie kosztami, poprawę wydajności procesów i wyższą jakość produktu końcowego. BIM przekłada się na większość aspektów projektu budowlanego, a jego wdrożenie może znacznie usprawnić pracę inwestorów, specjalistów i właścicieli firm zajmujących się budownictwem. Dzięki ulepszonemu procesowi planowania i zarządzania projektem, możliwe są oszczędności czasowe i kosztowe, a także wyższa jakość i efektywność pracy, co pozytywnie wpływa na zadowolenie klientów i ostateczny wynik biznesowy.


 

Jak widać BIM to zdecydowanie nie tylko model 3D budynku, czy program Autodesk BIM 360, ale cały proces zarządzania informacjami, który łączy w sobie wiele narzędzi i osób związanych z projektem budowlanym. BIM to wirtualne odbicie rzeczywistości, które wykracza poza stworzenie cyfrowego bliźniaka, uwzględniając to co w budowie najważniejsze - wymianę informacji.


Trzeba sobie jednak zdawać sprawę, że BIM to szereg poziomów, zaczynając od poziomu 0, który oznacza brak jakiejkolwiek koordynacji procesów i wymiany danych, po poziom 4, który oznacza wdrożenie inteligentnych technologii w budynkach. Zanim więc przejdziemy do projektowania modelu 3D, musimy się upewnić, że udało nam się osiągnąć wysoki poziom koordynacji i uporządkowania procesów w firmie. Korzystanie z platformy BinderLess, pozwalającej na uporządkowany, cyfrowy proces akceptacji dokumentów, może być jednym z pierwszych istotnych kroków na tej drodze.



65 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page